Formy akné

Základným prejavom akné sú komedóny (uhry) a zapálené vyrážky. Podľa stupňa závažnosti rozlišujeme akné na niekoľko foriem.
Najjednoduchšia forma akné je
acne comedonica, ktorá sa vyskytuje v období puberty najmä v oblasti nosa, čela a lícach. Novovytvorené komedóny (uzavretý komedón) vyzerajú ako malé hrbolčeky bielej farby. Staršie komedóny (otvorený komedón) majú vďaka obsahu melanínu v uzávere ústia folikulu čiernu farbu. Po vytlačení sa komedóny obnovia už po niekoľkých týždňoch.


Ďalšou formou akné je acne papulopustulosa. Nastáva keď sa okolie komedónov zapáli a na koži vznikajú hrbolčeky, hnisavé vyrážky (pustuly ) alebo zapálené vyrážky (papuly). Pri tejto forme akné sa môžu na koži vytvoriť tuhé a na dotyk bolestivé vyrážky sýtočervenej farby. Zvyčajne sa hoja jazvami.

Najťažšou formou akné je acne cystica, ktorú tvoria hlboko uložené veľké zapálené vyrážky plné hnisu (cysty) a acne conglobata, ktorá je často charakteristická bolestivými uzlami pod povrchom pokožky. Na koži sa tvoria otvorené a uzavreté komedóny, zapálené a hnisavé uzly, ale aj bolestivé zdurené uzly. Táto forma sa musí liečiť pod odborným dohľadom dermatológa, aby sa čo najviac zabránilo tvorbe jaziev a ďalšiemu vytváraniu uzlov.