Fakty a mýty o akné

Vytláčanie vyrážok pomáha
Nie je to pravda. Vytláčaním vyrážok si pokožku ešte viac podráždite, zanesiete si do nej infekciu a v tom horšom prípade vám ostane aj jazvička.

Akné je nákazlivé
Akné nie je to typ infekcie, ktorá by sa prenášala kontaktom.

Make-up spôsobuje akné
Make-up môže vyvolať mierne akné, alebo môže zhoršovať už existujúce akné ale rovnako môže pôsobiť na kožu aj iná kozmetika, napr. denné krémy, nočné krémy, hydratačné masky a iné. Spôsobujú to jednotlivé zložky kozmetických prípravkov. Tie môžu napríklad upchávať póry (vytvárajú sa tak komedá). Je to však individuálne.


Vyskytuje sa iba v puberte
Najčastejšie sa akné vyskytuje v puberte, ale môžu ním trpieť aj ľudia v tridsiatke.

Slnkom proti akné
Niekomu sa akné účinkom slnečného žiarenia zlepšuje, niektorým zhoršuje a a niektorým sa stav akné nemení. Slnečné žiarenie preniká aj do hlbších častí kože a môže čiastočne ničiť baktérie na koži. Na druhej strane spôsobuje zhrubnutie povrchovej vrstvy pokožky a upchávanie pórov (tvorba uhrov, komedónov). Nepochybný je však kamuflážny efekt – opálená pokožka akné zakrýva. Vyhýbajte sa príliš mastným krémom na opaľovanie.

Diétou sa akné zlepší
Vznik ani priebeh akné diéta neovplyvňuje. Najlepšia je vyvážená strava.

Sex lieči akné
Sexuálna aktivita nemá žiadny vplyv na akné.

Akné je iba kozmetický problém
Pre niekoho je akné iba kozmetickým problémov. No u iného môže akné ovplyvniť nie len jeho vzhľad, ale aj jeho sebavedomie. Najmä u ľudí s ťažšou formou akné, môže akné spôsobiť aj psychické problémy.